Yeryüzünün Savaşçı Kabilesi: Masailer Kimdir?

Yeryüzünün Savaşçı Kabilesi: Masailer Kimdir?

Tanzanya ve Kenya’da yaşayan Afrikalı bir kabile Masailer. Maa adı verdikleri evrensel bir dilleri var. Çıkışları Turkana Gölü. Bu bir yerden tanıdık gelebilir. Evet insanlığın doğuşuna baktığınızda Turkana Gölü yakınlarında bulunan Homo Erectus, Doğu Turkana yakınlarında bulunan Homo Rudolfensis ve Batu Turkana yakınlarında bulunan Homo ergaster‘i hatırlayacaksınız.

Vahşi hayvanlarla iç içe bir yaşam sürüyorlar ve göçebeler. Genellikle çalılardan inek dışkısı yardımıyla yaptıkları kulübelerde kalıyorlar. Geçim kaynakları hayvancılık özellikle sığırlara çok önem veriyorlar. 

Başlarında boyunlarında kulaklarında boncuktan takılar bulunuyor turistlere de bu takılardan satıyorlar. 

Kırmızıyı çok seviyorlar bu nedenle kıyafetlerinde hakim renk kırmızı. Genellikle rengarenk giymeye özen gösteriyorlar.

Erkeklerin kadınlar üzerinde söz sahibi olduğu bir kültürel yapıları vardır. Kadınlar maddi olarak hiçbir şeye sahip olamıyor ve yalnızca kabilenin onlara yükledikleri sorumlulukları tamamlayınca evlenebiliyorlar. Kızlar genç yaşta başlık parası usulüyle evlendiriliyor. Babaları nakit para ya da hayvan karşılığında kızlarını isteyen adamlara veriyor. Evliliğe bakış açıları biraz değişik. Kadınların görevi eşlerini mutlu etmek ve çok çocuk doğurmak.  Ne kadar çok çocuğun varsa o kadar zengin olduğuna inanıyorlar. Kadınlar evliyken kocalarıyla aynı yaşta olan erkeklerde birliktelik yaşamakta özgürler fakat boşanma hakları yok ve eşleri öldüğünde bir başkasıyla evlenmeleri oldukça güç. Genellikle kocalarının erkek kardeşlerinin malı sayılıyorlar. Savaşçı erkekler istedikleri kadar kadınla evlenebiliyor. 

Masailere göre tükürük kutsal. Babalar yeni doğan bebeklerini kutsamak için yüzlerine tükürüyorlar. Evreni tek bir Tanrı’nın yarattığına inanıyorlar. Yalnızca toplumun önemli kişileri ölünce gömülüyor, diğer insanların ölülerinin toprağa zarar verdiklerine inanıyorlar.  Aynı zamanda erkek çocuklar 14’üne dek sünnet olmak zorunda. Çok yaygın olmasa da kadın sünneti hala uygulanıyor. 

administrator

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir