Yakın Gelecekte Bizi Ne Gibi Şeyler Bekliyor?

Yakın Gelecekte Bizi Ne Gibi Şeyler Bekliyor?

Endüstri

İlk buharlı makinenin icadıyla endüstri 1.0 hayatımıza katılmıştı. Elektrik keşfedildi ve seri üretim ile her yer aydınlandı ve endüstri 2.0 bize tekrar katılmıştı. Teknoloji biraz ilerledi yıl 1980’ lere doğru gelmeye başlayınca dijital ve elektronik cihazların da hayatımıza girmesiyle birlikte endüstri 3.0. Daha teknolojiyi yeni yeni anlamaya başlarken İnternet teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte siber ve fiziksel sistemlerin içine girdik ve endüstri 4.0. Biz daha bu siber güvenlik, dijital teknolojilerle hayatımızı sürdürmeye çalışırken otonom sitemlerin hayatımıza girmesi ve insansız teknolojiler ile endüstri 5.0’e ulaşmıştık bile. Günümüzde teknoloji hayal edemeyeceğiniz kadar hızlı gelişiyor. Endüstri 5.0 tamamlandığı zaman robotlara alışmamız gerekecektir.

Evet yapay zekâ bir çok alanda insanlardan daha doğru kararlar verebilmektedir. Ülkeler yapay zekâyı adalet, ulaşım, yönetim gibi alanlarda kullanmaya çalışıyor. Yapay zekâ insan zekasının yerini alır mı tabikide bilemeyiz fakat şuan yapay zekanın inanılmaz gelişim göstermesi insanları oldukça korkutuyor. Her ne kadar hayatımızı kolaylaştırıyor olsa bile bilim kurgu filmlerindeki gibi bir son geliyor olabilir mi?

Akıllı Şehirler

İleride karar destek sistemlerinin gelişmesiyle birlikte akıllı şehirler hayatımıza katılacak ve dünyanın pek çok şehri akıllı şehir kavramına ulaşacak. Akıllı şehirler aslında; akıllı trafik sistemi, akıllı park sistemi, akıllı ulaşım, akıllı sağlık sistemi, akıllı binalar, akıllı kamu güvenlik sistemleri vb. birçok akıllı sisteme sahip olunacaktır. Akıllı şehirlerin içinde bulunan akıllı hastanelerin insanların tedavisinde ve halk sağlığının kontrol altına almasında büyük kolaylık sağlayacağına hemfikiriz. Akıllı nesneler İnternet ile birbirlerine bağlanabilecek. Bu sayede kesintisiz veri akışı ve yapay zekâ kontrolü sağlanabilecek ve güvenli bir şekilde yönetilecek.

Transhümanizm

Her gün gelişen teknoloji ile bu görüşün de yaygınlaşacağı öngörülebilmekte. Teknolojinin insan yaşamını kolaylaştırması bir yana bu görüşte teknolojinin insanın bir parçası olması gerektiği savunulmaktadır. Kimi uzmanlar bu görüşü savunurken bazı uzmanlar da bunun insanlığın sonu olacağını ve insanın özünü bozacağının görüşündedirler. Kimin haklı olduğunu bize zaman gösterecek…

Birtakım teknolojiler ve tasarım insan

İnsan ve makine zamanla bir bütün olması bekleniyor. İnsan beyni ve bedenini kontrol edebilir hale getiriliyor. Az önce okuduğunuz transhümanizmin yaygınlaşmasıyla humanoidlerin karşımıza çıkması kaçınılmaz. İnsan giderek bir robot haline dönüşüyor. Özellikle sağlık sistemindeki yenilikler insan bedenine yerleştirilen cipler ile insan sağlığının kontrol edilmesi ve hasta doktor ilişkisini daha kesintisiz bir hale getirmesiyle birlikte ileri bir tarihte bunun zihin kontrolü için kullanılacağını öne süren komplo teoriler bulunmakta. Biyogenetikçiler ise tıbbın gelecekte tasarım bebek üretebileceğini ve doğuştan gelen hastalıkları bozuk genleri alarak yok edebilecekleri söyleniyor. Doktorlar genlerle oynayarak istenilen genlerin kombinasyonu ile saç rengi, göz rengi, boy gibi fiziksel özelliklere müdahale edebileceklerinden bahsediyorlar. Aynı zamanda teknoloji devlerinin çıkardığı giyilebilir teknolojiler de cabası. Akıllı saatler, akıllı kumaşlar, vr teknolojileri, akıllı ceket, akıllı gözlük gibi pek çok teknolojik ürüne ulaşmamız çok yakın görünüyor. Vr teknolojileri ve arttırılmış gerçeklik üzerine yoğun çalışmalar devam etmekte.

Önerilen Yazı: Evren Nasıl Çalışır? Evrenin İşleyişi Nasıldır?

Dijital para teknolojisi

Artık alışverişlerimizi bitcoin ile yapacağız. Bu kadar teknoloji varken fiziksel paranın kullanılması saçma olurdu. Geçtiğimiz senelerde çıkan en çok bilinen para birimi olan bitcoin dijital paraların en büyük örneğidir. Bitcoin ve alt coinler ile birlikte dijital paraların daha fazla olduğu ve harcamalarımızı dijital para ile yapacağımız bir gelecek bizi bekliyor. Finans uzmanları bazı devletlerin dijital paralara geçmek için alt yapı çalışmalarını tamamladığını belirtiyor. Gelecekte kumbaramıza atacağımız bir para olmayabilir.

administrator

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir