Tükenmişlik Sendromu Nedir? Nasıl Oluşur?

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Nasıl Oluşur?

İnsanlara şöyle bi baktığınızda depresyondan başlayın uykusuzluğa kadar pek çok ruhsal rahatsızlığın yaşandığını ve artık insanların tedavi için en çok psikologlara başvurduğunu görüyoruz. Yine son zamanlarda sıkça duyduğumuz psikoloji terimlerinin zirvesinde ”Tükenmişlik Sendromu” vardır.
Bu rahatsızlığın ana nedeni; yüz yüze çalıştığınız bir iş yerinde, bu mesleği artık yapamam hissi yatar. Yaptığınız iş için başarı duygusu artık sizi ilgilendirmez. Çünkü iş sizi duygusal olarak çöküntüye uğratmıştır ve siz bu işi yaparken sürekli olarak bıkmışlık hissi yaşarsınız.

Tükenmişlik sendromu fazla çalışma ile orantılıdır. Dünya Sağlık Örgütü de aradaki bu bağlantıyı kabul etmektedir. Bu sendroma yakalanan biri aile üyesi, iç ve çevresel olarak topluluklar içerisinde sorumluluk almak istemez. Sürekli olarak isteksizlik ve mutsuzluk hali görülmektedir. Her konuda yetersiz olduğunu düşünmek, onda sürekli olarak bir mutsuzluk olmasına neden olmaktadır.


Tükenmişlik sendromuna yakalanan bir insan için zamanında önlem alınmaz ise; işten atılma, ailevi sorunlar, toplumdan kendini dışlama ve kötü alışkanlıklara yönelme gibi hiç istenmeyen sonuçlarla neden olabilir.
Bu rahatsızlığa yakalanan bir kişiye koşulsuz bir şekilde yardım eli uzatılmalıdır. Çalıştığı kurum ve ailesi ile çevresi tarafından desteklenmelidir. Düştüğü bu durum içerisinde daha fazla batmadan bir an önce kurtarılmalıdır.

administrator

İlgili Makaleler

1Yorum Yap

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir