Neden Yalan Söyleriz?

Neden Yalan Söyleriz?

Günümüzde herkesin ağzında yuva yapmış olan yalan. Herkes yalan söyler peki sebepleri nedir?

Yalan kelimesinin tanımı; karşısındakini kandırmak için aslında gerçek olmayan şeyler söylemek diyebiliriz. Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre yalan ile kişinin zekası doğru orantılı ilerlemektedir. 2-17 yaşları arasında ,1200 çocuk odadan çıkarken arkalarındaki oyuncaklara bakmamaları söylendi. 2 yaşındaki çocukların %20’si ,4 yaşındaki çocukların ise %90’ı yalan söyledi. Buradaki sonuç yalan söylemenin kişinin bilgisine dayandığını görüyoruz.

Önerilen Yazı: Böceklerin İnsan Hayatına Faydaları ve Zararları Nedir?

Örnek olarak bir arkadaşınızla sınavlara giriyorsunuz o hep “uğurlu kalemim olmasa yapamazdım” diyor. Ve bu bir süre böyle gidiyor sizde en sonunda kalemi kırıp ona yerde bulduğunuzu söylerseniz bu kişisel suçtur.

Maddi çıkar: Gelir elde etmek için söylenir ve bunu çoğu kişi yapar. Neredeyse hepimizin bir cimri arkadaşı olmuştur.

Kaçınma: Yolda bir arkadaşınızı gördüğünüzde ”keşke başka yoldan gitseydim” dediğiniz olmuştur. Sizi görünce yanınıza gelir ve anlatmaya başlar. Onla konuşmak istemediğimiz için “acelem var işe geç kaldım” diyerek ondan kurtulursunuz buda insanlardan kaçmak olur.

Önerilen Yazı: Sosyal Medya Göründüğü Kadar Masum Mu?

Kişisel Etki: Kendinizde güzel bir imaj yaratmak. Bir konuşma var ve konuşmayı dinlemeye 10 bin kişi geldi. Konuşmacı başka bir ortamda güzel imaj yaratmak için ”konuşmama 20 bin kişi katıldı ” demesi kişisel etkidir.

Mizah: İnsanları güldürmek için söylenen yalanlar.

Fedakarlık: İnsanlara yardım etmek. Evimizden çıkıyoruz ve sokakta yardıma ihtiyaç duyan birisini görüyoruz. Ona yardım etmek için bir miktar para veriyoruz. Karşımızdaki kişi ”başka paranız yoksa vermeyin” diyor. Başka paramız yok ama karşımızdakine dersek verdiğimizi almayacak diye param var demek fedakarlık için yalan söylemektir.

Önerilen Yazı: Ölüm Vadisinde ki Yürüyen Taşların Gerçek Sırrı

Bunların dışında türlü türlü yalanlar vardır fakat en çok karşılaşılan yalanlar bunlardır.

administrator

İlgili Makaleler

4Yorumlar

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir