Feynman Tekniği! Öğrenmeyi Daha da Kolaylaştırın

Feynman Tekniği! Öğrenmeyi Daha da Kolaylaştırın

Herhangi bir konuyu anlayıp bilgiyi kavramada sıkıntı çekiyorsanız, ünlü fizikçi Richard Feynman‘ın öğrenme tekniği işinize yarıyabilir. Örnek vermek gerekirse, bir öğrencisiniz ve sınıfta arkadaşlarınıza bir konu anlatmanız gerekiyor. Bu konuyu en hızlı ve etkili şekilde nasıl öğrenebilirsiniz?

Burada ünlü fizikçi Richard Feynman devreye giriyor. Bu strateji, yeni kavramları hızlı bir şekilde öğrenmek, sahip olunan bilgi boşluklarını gidermek ve daha verimli çalışmak için kullanılıyor.

Feynman Tekniği – Öğrenmek İstediğin Konuyu Seç ve Çalışmaya Başla

Temiz bir çalışma kağıdına, konu başlığını, konu hakkında bildiğiniz tüm veri ve kavramları yazın.

Çalıştığın Konuyu Başkalarına Anlatacakmış Gibi Açıklamaya Çalış

Çalışma kağıdınızın temiz kısmına, konuyla daha önce alakası olmayan, mümkün olduğunca sade bir şekilde bildiklerinizi yazın.

Küçük bir çocuğun anlayacağı şekilde basit yazın. Karışık cümle ve kelimelerden uzaklaştıkça konu aklınızda kalacaktır. Konuyu tekrar çalışmaya başladığınızda yazdığınız basit kelimeler yardımınıza koşacaktır.

Önerilen Yazı: Korona Virüsü Bir Proje Mi? Meta-Biota Nedir?

Açıklama Sırasında Eksik Bilgileri Fark Edince Hemen Geri Dönün

Bildiğiniz şeyleri yazdığınızda bazı konuları tam olarak açıklayamadığınızı, bildiğinizi ama anlatamadığınızı fark edebilirsiniz. Konuyu tekrar edin ve anlamaya gayret gösterin.

Feynman Tekniği – Basite İndirge ve Benzerlik Kur

Son adım olarak çalışma kağıdımıza yazdıklarımıza göz gezdirelim. Sonuç olarak karmaşık kavramlar kullanmak yerine, daha önce bu terimlerden uzak olan insanların kafasını karıştıracak kelimeler yerine, dili basitleştirerek anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Önerilen Yazı: Bir Anının Akılda Kalıp Kalmayacağını Belirleyen Şey Nedir?

Bu yöntem sayesinde öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştıracaktır. Bu yöntemler sayesinde konuyu daha etkili bir biçimde aktarmış olacaksınız.

administrator

İlgili Makaleler

2Yorumlar

Avarage Rating:
  • 0 / 10
  • Ekin , Nisan 28, 2020 @ 11:17 pm

    Eline sağlık bu güzel paylaşımın için.

  • […] başarılı bir iş yapıp gelecekte adından sıkça bahsedilmesini ister. Bunun en kolay yolu öğrenmek.Ama içinizde öğrenme isteği yoksa başarılı olamazsınız. Bugünkü yazımızda öğrenmenin […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir