Böceklerin İnsan Hayatına Faydaları ve Zararları Nedir?

Böceklerin İnsan Hayatına Faydaları ve Zararları Nedir?

Böcekler, kimisi ismini duyunca tiksinir kimileri ise öldürmekten bile korkar. Bu ufak canlıların bize ne gibi faydası veya zararı olabilir ki? İnsanoğlu denizleri aşan insanoğlu, gök yüzünden gezen insanoğlu ve karaya şekil veren insanoğlu bu küçük canlılar olmasaydı bunları bu kadar basit yapamazdı. Bitkilerin tohum veya meyve vermelerini için tozlaşmaya ihtiyaç duyarlar şimdi içinizden bunları nasıl yapıyorlar diye merak ediyorsunuz ama cevap çok basit tabi ki de böcekler sayesinde .Arılar,sinekler ve kelebekler insanoğlu için her gün yüzlerce hatta binlerce ağaçtan ve çiçekten polen alıp ötekine ulaştırırlar. Bu iş polenler ile bitmiyor. Bitkilerle beslenerek hayatta kalan binlerce yaprak biti ve tırtıl var. Bu seferde işe yaban arıları ve tırtıllar girer. Zararlı böcekleri yiyerek tohumdan alınan verimin artmasını sağlarlar böylece kökten alınan ürün tadından sayısına her şeyi korumuş olurlar. Her yaz olduğu gibi bu yazda bu korktuğunuz hatta tiksindiğiniz böcekler sayesinde o güzel meyveleri yiyeceksiniz. Peki bu insanların veya böceklerin ölülerini kim temizliyor hiç merak ettiniz mi? Bu düzenin çöpçüleri kimlerdir? Tabi ki de sinekler ve kınkanatlılar. Bu iki tür çöpçü,artıkları besleyici maddelere dönüştürerek yeni kuşak bitkilerin kullanımına sunar.Böylece doğal bir gübreleme oluşur.

Önerilen Yazı: Ölüm Vadisinde ki Yürüyen Taşların Gerçek Sırrı

Yararları bu kadar ile sınırlı olmasa da zararları da oldukça vardır.

Ölüm habercisi bu kınkanatlılar evlerdeki tahtalara büyük ölçüde zarar verirler. Baharda erginlerin çiftleşme çağrısı olarak başlarının ön taraflarıyla tahtalara vurarak çıkardıkları sesler oldukça sinir bozucudur ve tahtalara çok zarar verirler.

Önerilen Yazı: Yakın Gelecekte Bizi Ne Gibi Şeyler Bekliyor?

Sigara sağlığa zararlıdır.Ama sigara böceği larvaları bu uyarıyı hiç takmazlar.At kılıyla doldurulmuş minderlere de zarar veren bu böceklerden 60 yıl önce tavsiye edilen kurtulma yolu eşyaları gaz yağı ile silmekti.

1920 yılında İskenderiye’yi ziyaret eden iki böcek bilimci bir gecelerini uyumayıp yatak tahtakurularını yakalamakla geçirmişler.Sabah olduğunda uçlarında 10’ar tahta kurusu olan 70 iğneleri varmış.

Asma biti 1860 yılında Amerika’dan Avrupa’ya gelmiş asma zararlısı bir böcektir.25 yıl içerisinde 1 milyon hektar asmayı ağacın köklerinde oluşturduğu gallerle tahrip etmiştir.

administrator

İlgili Makaleler

4Yorumlar

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir