Bir Anının Akılda Kalıp Kalmayacağını Belirleyen Şey Nedir?

Bir Anının Akılda Kalıp Kalmayacağını Belirleyen Şey Nedir?

Sevdiğiniz bir insanın yüzü, mutsuz olduğunuz anlar, kazandığınız başarılar, hüzünlendiğiniz zamanlar… İyi veya kötü, zihninizdeki tüm anılar, bizleri geçmişe bağlayan bir köprü kuruyor. Ama insanoğlu geçmişe dair her anıyı isteğe bağlı olarak akılda tutamaz. Peki, bu nasıl oluyor?

Ünlü bilim dergisi Science’ta yayınlanan bir yazıda, beyinde bir tür bağışıklık hücresi olan microglia‘nın, aslında bir ‘hafıza temizleme aracı’ olduğunu ön görüyor. Çin’deki Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden nörobiyolog Yan Gu, microglia’nın, anılarımızın temelini oluşturan sinir devresini aşındırarak, ‘kademeli unutma’ sürecinde beyine destek olduğunu açıkladı.

Gu, unutmanın tam anlamıyla istem dışı yani doğal bir süreç olduğunu söylüyor. Beyin, özellikle REM uykusu sırasında, yani uykunun 4. safhasında artık yararlı olmadığını düşündüğü anıları düzenli olarak kademeli olarak siliyor. Ekip, mikroglia’nın bu sürecin başlamasına yardımcı olan hücreler olduğunu düşünüyor. Ancak daha da önemlisi, bu yavaş unutma sabit türler için geçerli. Gu’ya göre artık ihtiyaç duymadığımız yaşadığımız bir olay veya bir x cismini unutma sürecimiz daha erkendir.

Önerilen Yazı: Neden Yalan Söyleriz?

Araştırma ekibi, microglia’nın hafızadaki yerini ortaya çıkarmak için, farelerin hafızasındaki korku anlarını inceledi.

35 gün sonra, ağrıya yönelik anıları yavaş yavaş silinen fareler, şoklardan daha az korkuyorlardı. Farelerin artık korku anılarını gerek duymadığını ve sildiğini anlayan araştırmacılar, bu sürecin mikroglia hücresinden kaynaklandığını bir kez daha vurguluyorlar.

Önerilen Yazı: Böceklerin İnsan Hayatına Faydaları ve Zararları Nedir?

administrator

İlgili Makaleler

2Yorumlar

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir