Beynimizin Ne Kadarını Kullanıyoruz?

Beynimizin Ne Kadarını Kullanıyoruz?

Beynimizin sadece %10’unu kullandığımız söyleniyor. Peki geriye kalan %90’lık kısım ne işe yarıyor, bu %90’lık kısmı kullanırsak ne olur? Lucy adındaki film bu konuyu ele almıştır. 2014 yılında çıkan bu filmde yanlışlıkla beyin kullanım oranı artınca ne olduğunu gösteriyordu. Filmde başrolün kapasitesi artınca adeta bir süper kahraman oluyordu. Zamanda yolculuk yapabiliyor, nesneleri istediği gibi hareket ettirebiliyor, zihin okuyabiliyor ve daha fazlasını yapabiliyordu. Peki ya gerçek hayatta bunu yaparsak, yani %100’ünü kullanırsak böyle mi olacak?Hayır. İnsanlar zaten beyninin tamamını kullanıyor %10’luk kısım tamamen yalandan ibarettir.

Önerilen Yazı: Başarıya Ulaşmanın Yolları Nelerdir?

1890 yılında William James bir araştırma yapıyor ve araştırmaya göre bir insan en fazla 250-300 iq seviyesine ulaşabilir ve Dünya üzerindeki insanların %2 ile %10’u arasında olanların bu zeka seviyesine ulaşabileceğini söyledi. İnsanlar bu bilgiyi değiştirip sadece %10’luk kısmı kullandığımızı söylüyor. William James, 1908 yılında çıkardığı The Energies of Men adlı kitabında böyle bir şeyin olmadığını söylüyor ancak bu yalanlar hayla söylenmeye devam ediyor. 1936 yılında Dale Carnegie, ”Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” adlı bir kitap çıkarıyor ve bu %10 ibaresi ilk defa o tarihte kullanılıyor.

Daha sonralarında insanlar Einstein, Tesla gibi dahiler %10’unu kullanıyorsa biz sıradan insanlar yüzde kaçını kullanabilirdik gibi sorular sorulmaya devam ediyordu. Yüzde 2, yüzde 5 gibi teoriler söyleniyor. Beyin ile alakalı MR gibi icatlar yapıldıkça beynimiz daha fazla incelenmeye de başlandı ve bu iddialar ezildi. Beynimizin uyurken bile tam kapasite, yani %100 bir şekilde çalıştığı ispatladı. Beynimiz evrendeki en karmaşık şeydir ve dünya üstündeki en iyi süper bilgisayardan daha karmaşık ve gelişmiştir. Beynimiz günlük yaptığımız küçük bir işte bile tam kapasite çalışıyor. Bilim adamları bunu yüzlerce hatta binlerce kere söylese de insanlar hayla kendi bildiğinde ısrarcı olmaktadır.

Önerilen Yazı: Sosyal Medya Göründüğü Kadar Masum Mu?

administrator

İlgili Makaleler

3Yorumlar

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir