Başarıya Ulaşmanın Yolları Nelerdir?

Başarıya Ulaşmanın Yolları Nelerdir?

Başarılı bir hayata sahip olmak her gencin hayalidir. Bugünkü yazımızda öğrenmenin pratik ve eğlenceli yollarından bahsedeceğiz.

Öğrenmek ne kadar zor olursa olsun pes etmemeliyiz, çabalamalıyız. Eğer çalışmak istiyor fakat yapamıyorsanız yazımızı okuduktan sonra tekrar deneyin.

Önerilen Yazı: Feynman Tekniği! Öğrenmeyi Daha da Kolaylaştırın

Çalıştığımız şeylerin kalıcı olmasını istiyorsak,yazarak çalışmalıyız. Çoğunuz bunu zaman kaybı olarak görebilir. Fakat eğer başarılı olmak istiyorsak bu yöntem gerçekten çok işe yarayacaktır. Yazarak çalıştığımızda yazdığımız şeyleri hem bir kere daha tekrar etmiş oluruz,hem de fotografik hafızamıza yeni görüntüler eklemiş oluruz.

Bir diğer teknik ise, ara vererek çalışmanız.Örneğin; 20 dakika ders çalışıp 5 dakika mola vermeniz.Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir fakat en çok kullanan zaman durumu 20 dakika ders 5 dakika mola şeklindedir.Ama bu 20 dakika içinde odaklanmanız gereken şey,sadece konular ve dersiniz olmalıdır. Toplam 1 saat ders çalıştıktan sonra ise uzun süreli bir ara verin. Bizim önerimiz 30 dk uzun süreli mola.

Ders çalıştığınız odada telefon bulundurmayın.Telefon dikkatini dağıtacaktır ve gelebilecek bir bildirim dersten tamamen ayrılmanıza sebep olabilir.

Eğer yapabilirseniz çalıştığınız konuları başkasına anlatın. Bu o konuyu ne kadar iyi anladığınızı ortaya çıkartır. Eğer anlattığınız konuyu karşınızdaki insan anladıysa kesinlikle başarılı olmuşsunuzdur.

Çoğu insanın sevmediği bir ders vardır. Matematik çalışırken de size birkaç önerimiz olacak. Eğer sözel konularda daha iyiyseniz,o zaman zorlandığınız soruları sözel olarak çözmeyi deneyin. Bunu yazarken çözüm aklınızda daha kalıcı olacaktır. Eğer matematiği hiç çalışmak istemiyorsanız veya istiyor fakat bir türlü başlayamıyorsanız, Öncelikle aklınızdaki “Ben matematiği sevmiyorum”,”Bu konu ne işime yarayacak”,”Matematiği yapamıyorum”gibi düşünceleri aklınızdan söküp atıp psikolojik olarak hazırlanmalısınız.

Önerilen Yazı: Yakın Gelecekte Bizi Ne Gibi Şeyler Bekliyor?

Kendinizi hiçbir zaman başarısız görmeyin. Başaranlardan bir farkınız yok.Yazdığın teknikleri kullanarak başarınızı arttırabilir ve düzenli çalışarak bunu daha da iyi yapabilirsin.

administrator

İlgili Makaleler

2Yorumlar

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir